Blog

Wbrew powszechnej opinii, żeby wydać własną płytę, nie trzeba mieć kontraktu z wytwórnią. Dziś wydanie płyty i jej dystrybucja to dwie zupełnie różne rzeczy. Niezależni artyści coraz częściej podejmują się sprzedaży własnych płyt na koncertach, stronach internetowych i przez pośredników. Zakładają swoje strony na Facebooku i mają własne pomysły na promocję. Nie potrzebuję pomocy, by spełniać swoje marzenia. Jedyne, czego jeszcze potrzebują, to…

…wydanie unikalnej, przyciągającej uwagę, estetycznej płyty CD.

Dlaczego projekt graficzny JEST WAŻNY?

magda-steczkowska-folia-soft-touch-folia-aksamitna-ekopack-druk-opakowan-krakow

Projekt graficzny płyty to coś więcej, niż obrazek ilustracyjny. To obraz ducha muzyki znajdującej się na krążku. To autograf twórcy i fragment świata, do którego zaprasza słuchacza. Właśnie dlatego jest tak ważny.

Czasem twórca ma pomysł na projekt…

…a czasem nie.

Czasem wie, jaki nakład płyty chce otrzymać…

…a czasem nie.

Czasem artysta wie, jakie są rodzaje opakowań płyty…

…a czasem tylko się „orientuje” :-).

To właśnie takim artystom przychodzą na pomoc firmy, zajmujące się tłoczeniem płyt, drukiem opakowań CD i chętne do przygotowania indywidualnych materiałów graficznych specjalnie dla nich. Jeśli więc masz już nagraną twórczość, jedyne, co musisz zrobić, to zadzwonić do jednej z nich, umówić się na spotkanie i powiedzieć, czego oczekujesz po płycie. A jeśli nie wiesz też tego – zdaj się na porady profesjonalistów.

379

Jakie są zalety samodzielnego wydania płyty?

  1. Ty decydujesz o nakładzie i wyglądzie swojego CD. Nikt nie będzie wpływał na Twoją twórczość i narzucał Ci stylu – tylko Twoje uwagi się liczą.
  2. Możesz sam dystrybuować swoja płytę. Sprzedawać ją na swojej stronie internetowej, na koncertach, targach i innych okazjach. Z nikim nie musisz dzielić się zyskiem, a wytwórnia nie odbiera Ci części zarobków.
  3. Możesz samodzielnie zawrzeć umowę z instytucją chroniącą prawa autorskie.
  4. Sam kontrolujesz swoją promocję. Prowadzisz swój fanpage na Facebooku, Twittera, Instagrama, Bloga, stronę internetową i wszystkie inne platformy medialne. Budujesz swój wizerunek bez niczyjej pomocy, jesteś więc wiarygodny i porywasz za sobą tłumy ;-)!
  5. Od zaakceptowania przez Ciebie projektu do odebrania gotowego nakładu może minąć około 10 dni roboczych. Masz własną płytę w niecałe 2 tygodnie!

Pamiętaj, że to właśnie pierwsza płyta jest NAJWAŻNIEJSZA. Jest jak pierwsze spotkanie, pierwsze wrażenie, pierwsze wypowiedziane zdanie. Kreuje cały wizerunek artysty na przyszłość. Warto zadbać, by Twój debiutancki album był wydany estetycznie i z pomysłem.

Praktyczny poradnik dotyczący składania zamówienia na CD można znaleźć na stronie http://www.24cd.pl/p/przygotowanie-pliku.