Blog

Od premiery płyty CD, opracowanej wspólnie przez koncerny Phillips i Sony, minęły już ponad 34 lata. Od tamtej pory wiele się zmieniło. Gdy tylko na rynku pojawiły się płyty wraz z odtwarzaczami, producenci na całym świecie zaczęli szukać sposobu, by stworzyć idealne opakowanie. Miało być przede wszystkim praktyczne – płytę powinno się łatwo wyciągać z pudełka, miała się ona nie rysować, a pudełko być trwałe.

I tak powstały opakowania plastikowe, dziś znane pod nazwą Jewel box. Na pewno każdy doskonale je zna i ma ich sporo na domowych półkach. Plastikowe opakowanie składa się z 3 części – dwóch części pudełka i tacki na CD, która przytrzymuje płytę. Dzięki obszernej pojemności posiada również dużo miejsca na książeczkę z tekstem.

Lata mijały i przyniosły kolejną innowację – opakowania papierowe. Część osób, przyzwyczajona do plastikowych, podchodziła do tego urozmaicenia wyjątkowo nieufnie. Bali się, że płyta w papierowym pudełku może się zarysować. Jak się okazuje – było to przypuszczenie zupełnie niesłuszne. Papierowe opakowania ewoluowały i przyniosły tyle możliwości, że szybko wyparły z rynku swoich plastikowych poprzedników.

Co sprawia, że papierowe opakowania mają przewagę nad plastikowymi?

Plastikowe opakowania:

javel-box-opakowanie-plastikowe-golden-life

 

– są wszystkie tego samego kształtu

– łatwo pękają i uszkadzają się w transporcie

– są w 100% połyskujące, niemożliwe jest uzyskanie matu na opakowaniu

– są szkodliwe dla środowiska

Papierowe opakowania:

lakier-uv-wybiorczo-cd-cover-mediapixel

 

– są ekologiczne

– dają nieograniczone możliwości ozdabiania i urozmaicania opakowań

– są lekkie i wytrzymałe

– mogą być zarówno matowe, jak i połyskujące, w zależności od oczekiwań

– pozostawiają miejsce na indywidualne potrzeby artystów

Spójrzcie sami:

uszlachetnienia_cd_hot_stamping

ksiazka-z-plyta

untitled

 

Które byście wybrali?