Blog

W ówczesnym świecie zdominowanym przez cyfrowy obraz, ekspresję koloru, natłok informacyjny, wielu ludzi poszukuje odpoczynku dla zmysłów, alternatywnego sposobu życia. W wyniku pewnego rodzaju „przebodźcowania”, coraz częściej sięgamy po filozofię „slow” – slow life, slow food itp. Zachwycamy się naturą, pięknem tkwiącym w prostych kształtach i czystych barwach. Staramy się powrócić do korzeni i czerpać z mądrości przodków. Jednak nie można powiedzieć, że się cofamy, o nie! Wręcz przeciwnie, starym prawdom nadajemy nowoczesny rys, tak by spełniały oczekiwania XXI wieku. Takie tendencje zauważamy praktycznie w każdej dziedzinie współczesnego życia. Również w drukarstwie, czego znamienitym przykładem są druki techniką letterpress.

Nic dziwnego, że świat oszalał na punkcie wizytówek, zaproszeń i innych druków wykonanych tą metodą. Sięga ona do korzeni i tradycji drukarstwa łącząc je z aktualnymi trendami w grafice i dostosowując do potrzeb nowoczesnego człowieka.

                                                                       IMG_1809

Czym jest letterpress i na czym polega jego fenomen?

Podstawą letterpress jest jedna z najstarszych na świecie technik druku- typografia. Powstała w XV stuleciu, upowszechniła się i udoskonaliła w kolejnych wiekach na skutek postępującej industrializacji. Pod koniec XIX wieku była stopniowo wypierana przez nowsze i bardziej wydajne techniki drukarskie. Gdy świat zachwycił się drukiem cyfrowym maszyny drukarskie służące do typografii w większości trafiały na złom. Dziś są prawdziwym drukarskim rarytasem, a praca na niemal stuletnich maszynach do typografii to niezwykłe doświadczenie. Te maszyny mają duszę!

Matryca

Technika letterpress polega na przeniesieniu farby na papier przy pomocy wypukłych matryc. Niegdyś matryce stanowiły drewniane lub ołowiane czcionki, które ręcznie i z wielką precyzją składali tzw. zecerzy. Dziś wykorzystuje się w tym celu matryce polimerowe, co umożliwia przeniesienie na papier niemal każdego projektu graficznego.

Cały urok techniki letterpress polega na tym, że matryce nie odbijają się na papierze jak pieczątka, ale tłoczą kolor wgłąb specjalnie dobranego, pulchnego papieru, tworząc nierówną powierzchnię – na krawędziach nierówności delikatnie załamuje się światło. Wgłębienia są doskonale widoczne oraz wyczuwalne pod palcami, daje to niesamowity efekt trójwymiarowości.

Papier bawełniany

Druk techniką letterpress wymaga użycia specjalnych gatunków papieru. Najczęściej stosowanym podłożem jest papier bawełniany- najszlachetniejszy papier na świecie. Wykonany w całości z włókien bawełny (100 % cotton). Jest niezwykle przyjemny w dotyku, a przy tym ekologiczny- nie zawiera chemicznych wybielaczy, a przy jego produkcji nie zostało ścięte żadne drzewo.

Ekologiczne farby

Obecnie do letterpress używa się farb na bazie gumy i barwników organicznych. Drukarz ręcznie łączy kolory posługując się wzornikiem Pantone. Po położeniu na papier bawełniany dają elegancki, matowy efekt i wydobywają szlachetne piękno bezdrzewnego papieru.

Less is more

Minimalistyczny charakter projektów wynika w dużej mierze z samego procesu tłoczenia. To co dla niektórych może wydać się pewnym ograniczeniem, w gruncie rzeczy podkreśla wyjątkowy charakter tej techniki. Minimalizm kolorystyczny i oszczędność w grafice daje niezwykłe, a przy tym jedyne w swoim rodzaju efekty.

Drukarska perfekcja i elegancja formy

Technika letterpress wymaga dużej cierpliwości ze strony drukarza, a także jego wyczucia i doświadczenia w obchodzeniu się z tak nietypową maszyną. Obrazując ogrom wkładu pracy, wspomnę tylko, że każdy kolor jest nakładany przez inną matrycę, wytworzoną i użytą do realizacji konkretnego projektu. W przypadku większej ilości barw na projekcie maszyna drukarska po każdej zmianie koloru musi być myta.

Zaproszenia i wizytówki letterpress uważane są za jedne z najbardziej eleganckich i luksusowych produktów. Często są to małe dzieła sztuki, które nie sposób wypuścić z rąk. Warto wspomnieć, że zaproszenia ślubne wykonane tą techniką wybrali m.in. książę William i Kate Midellton oraz książę Albert i Charlene Wittstock.

 

Dziś letterpress stosuje się jako samodzielną technikę drukarską, jak również jako oryginalne, trójwymiarowe uszlachetnienie wydruków, wykonanych metodą cyfrową lub offsetową. Można również eksperymentować z papierem. Ciekawym przykładem mogą być druki wykonywane na papierze niepowlekanym, ekologicznym, w 100% wyprodukowanym z makulatury (wykonuje je krakowska firma Jack Gray Letterpress). Niebanalnym rozwiązaniem wydaje się być również wykorzystanie tej techniki do tworzenia unikatowych opakowań muzycznych. Jako jedyna w Polsce takie projekty realizuje firma Mediapixel.

michal-lanuszka-koperta-tloczona-letterpress

 

Na szczęście w erze cyfryzacji i masowych, bezdusznych produkcji są ludzie, którzy dostrzegają piękno i wartość takich druków. Umieją zachwycić się prostotą formy, delikatnością papieru oraz docenić te małe unikatowe dzieła sztuki, jakimi niejednokrotnie są druki letterpress.

 

koperta eko-druk letterpress-the silver owls

Komentarze ( 0 )