Blog

„Pierwsza płyta jest najważniejsza. Zadbaj aby była pięknie wydana” – powtarzamy artystom, którzy rozpoczynają swoją przygodę ze sceną muzyczną. Oczywiście, następne wydawnictwa są również bardzo ważne – obrazują świat wewnętrzny artysty, śledzą jego wędrówkę przez kolejne etapy pracy twórczej. Płyta jest wizytówką każdego muzyka. Co zrobić by była ona naprawdę wyjątkowa?

W Mediapixel każdego klienta traktujemy indywidualnie, służymy radą, wspólnie szukamy najlepszych rozwiązań. Znamy odpowiedź na pytanie, co zrobić, by wydawnictwo wyróżniało się na sklepowej półce. Jest to prostsze niż myślisz – wybierz odpowiedni rodzaj uszlachetnienia.

Poniżej przedstawiamy kilka naszych propozycji:

Folia matowa, jest uszlachetnieniem, które sprawia, że barwy opakowania są subtelniejsze, nieco wygaszone. Jest doskonałym rozwiązaniem dla artystów ceniących sobie delikatne formy przekazu. Folia matowa stanowi doskonałą ochronę kartonu przed zniszczeniem. Dodatkowym atutem tego rodzaju uszlachetnienia jest bardzo atrakcyjna cena.

20160516_163419-kopia

Folia błyszcząca jest naszą kolejną propozycją uszlachetnienia. W przeciwieństwie do folii matowej, folia błyszcząca uwydatnia barwy, nadaje im rys „krzykliwości”, dodaje wydawnictwu energii, jednym słowem – nie pozwala by przejść obok obojętnie. Folia błyszcząca jest odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, a jej cena jest wyjątkowo ekonomiczna.

Folia aksamitna zwana również „soft touch” jest wyjątkowym rodzajem uszlachetnienia – nadaje opakowaniu absolutnie unikalny efekt „aksamitnego dotyku”. Folia wchodzi niejako w grę z barwami opakowania, z jednej strony nadaje im szczególnej matowej głębi, z drugiej zaś soczystości, trudnej do uzyskania przy pomocy innych metod. Ten rodzaj uszlachetnienia doskonale komponuje się z czernią oraz intensywnymi barwami. Folia aksamitna, ze względu na swój delikatny charakter, łatwiej ulega zużyciu w porównaniu do folii matowej czy błyszczącej.

15002244_1126359087448469_1039916418005699087_o-1

folia-aksamitna

Hot stamping jest rarytasem, na który nie każda drukarnia może sobie pozwolić. W Mediapixel świadczymy tą usługę nawet przy niewielkim nakładzie. Hot stamping polega na uszlachetnieniu kolorową folią wtłoczoną na gorąco w karton. Powstały w ten sposób efekt głębi i wypukłości zachwyci najbardziej wymagających. Szczególnie ekskluzywnie hot stamping prezentuje się w towarzystwie kartonów szlachetnych. Jest to pewnego rodzaju unikat w dziedzinie uszlachetnień.

bez-nazwy-1

bez-nazwy-4

Lakier UV jest uszlachetnieniem występującym w połączeniu z folią matową lub aksamitną. Kładziony miejscowo, tylko na wybrane elementy opakowania uwypukla kolorystyczne niuanse. W efekcie część okładki pozostaje matowa, zaś elementy pokryte lakierem błyszczą się i mienią. Lakier UV można traktować jako dodatkowy kolor.

bez-nazwy-3

Tłoczenie jest niestandardowym uszlachetnieniem i prawdziwą perełką w dziedzinie poligrafii. Efekt ten doskonale sprawdzi się w towarzystkie kartonów standardowych jak i szlachetnych. Dzięki zastosowaniu tłoczenia, na kartonie tworzy się nierówna powierzchnia – na krawędziach nierówności delikatnie załamuje się światło. Wgłębienia są doskonale widoczne oraz wyczuwalne pod palcami, daje to niesamowity efekt trójwymiarowości. Tłoczenie kolorem to dobrze już wszystkim znany letterpress. Tej technice druku poświęciliśmy osobny wpis.

bez-nazwy-2

Oprócz wymienionych uszlachetnień uwagę zwracają opakowania nietypowe, wykonane z ciekawych kartonów szlachetnych, o różnym formacie i kształcie. Zupełnie odrębnym tematem, stanowiącym materiał na kolejny wpis, są niestandardowe formy nadruku na płytach. Możliwości dzisiejszej branży poligraficznej są tak ogromne, że efekty powstałe w wyniku zastosowania różnego rodzaju uszlachetnień zaskakują niejednokrotnie nawet nas – drukarzy z wieloletnim doświadczeniem.