Blog

Spośród 570 wyprodukowanych przez nas w 2017 roku tytułów płyt wybraliśmy 10 najlepszych opakowań muzycznych !

Poznajcie nasze, całkowicie subiektywne zestawienie okładek na płyty, które powstały w Mediapixel. Znalazły się w nim wydawnictwa, w których zachwycił nas projekt graficzny, interesujący sposób wykorzystania materiałów i uszlachetnień lub ciekawa forma opakowania. Kolejność jest przypadkowa.

 

1. Feliks Nowowiejski „Complete ballet music”. Sinfonia Varsovia, Chór Polskiego Radia, Sebastian Perłowski (dyr.), wydawnictwo: Kameny, grafika: Stefan Venbreak, Mediapixel

 

To czteropłytowy album (3 CD + bonus DVD) zawierający studium muzyki baletowej Feliksa Nowowiejskiego. Składają się na niego dwa utwory „Malowanki Ludowe” op. 18 i „Król Wichrów” op. 37. Wykonawcami są Sinfonia Varsovia i Chór Polskiego Radia zaś całość poprowadził dyrygent Sebastian Perłowski. To monumentalne dzieło zawierające koło 100 minut muzyki! Oprawa jest elegancka i dopracowana w każdym szczególe. Całość w nieco mniejszym niż standardowy formacie, zapakowaliśmy jest w obwolutę z tłoczonym napisem. Wewnątrz książeczka oraz 3 płyty są umieszczone w ekskluzywnych czarnych kopertach. Całość robi wrażenie.

2. The Saints „In Klezmer Hois”, Wydawnictwo Austeria, opracowanie graficzne: Małgorzata Szurdak

cd cover_hot stamping_papier eko

The Saints to trio wykonujące muzykę klezmerską we własnych aranżacjach. Absolwenci krakowskiej Akademii Muzycznej sięgnęli po najbardziej charakterystyczne dla ludowej muzyki żydowskiej brzmienie akordeonu, skrzypiec i kontrabasu. Często można posłuchać ich na krakowskim Kazimierzu. Opakowanie wydrukowaliśmy na papierze ekologicznym, którego faktura i kolor wydobywają dodatkowe walory grafiki. Złote tłoczenia na rdzawym tle prezentują się przepięknie!

3. Jerzy Filar „Dwie Dusze”projekt graficzny: Maria Kondratowicz, Bogusław Jackowski, Jerzy Filar

ciekawe opakowania na plyty cd

Autorska płyta Jerzego Filara- muzyka, kompozytora, wykonawcy swoich piosenek do tekstów Jacka Cygana spod znaku „Krainy Łagodności” i piosenki poetyckiej, założyciel zespołu Nasza Basia Kochana. Wydawnictwo jest podsumowaniem 40 lat pracy artystycznej muzyka.

Digipack oraz książeczka wydrukowane są na szlachetnym, przyjemnym w dotyku papierze. Na froncie widoczna jest rzeźba „Dwie Dusze” autorstwa Małgorzaty Żak, która dzięki wykonanemu przez nas tłoczeniu zyskała trzeci wymiar.

4. Górniacy, wyd. Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej, grafika: Mateusz Starzec

cd cover_the best off cd cover

Książka „Górniacy” to doskonale opracowane pod względem merytorycznym dzieło na temat Kolbuszowej Górnej i Zespołu Ludowego Górniacy. To nie tylko historia, zwyczaje, przepisy kulinarne, słowniczek gwary ale też muzyka – aż 3 płyty CD. Mieliśmy przyjemność wydrukować książkę w twardej oprawie i zapakować ją w dodatkową obwolutę ze efektownym złoceniem na froncie. 

5. „Wszyscy jesteśmy Kościuszkami”, wyd. Biblioteka Polskiej Piosenki, projekt graf.: Mediapixel

lakier uv miejscowo_ciekawe okladki

W związku z przypadającą w 2017 roku 200 rocznicą śmierci Tadeusza Kościuszki Ośrodek Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki przygotował specjalne wydawnictwo płytowe z piosenkami i pieśniami poświęconymi tej postaci.
Mediapixel powstał kompletny projekt graficzny książki, którą następnie wydrukowaliśmy i wytłoczyliśmy do niej płyty. Warto zwrócić uwagę na ciekawy sposób wykorzystania lakieru UV. Został naniesiony miejscowo, tak że stanowi odrębny projekt graficzny.

6. Agata Kulis „Come a little closer”, producent: Debo Ray, projekt graficzny: Mediapixel

zlocenia_hot stamping_folia matowa

Ta płyta nie tylko pięknie brzmi, wspaniale wygląda ale również pachnie !
Agata Kulis to pochodząca z Krakowa wokalistka, autorka piosenek, stypendystka Berklee College of Music (Boston, USA). Jej debiutancka płyta została nagrana w Bostonie, mix wykonał kilkukrotny laureat nagród Grammy. W Mediapixel stworzyliśmy projekt graficzny, druk na okładce ozdobiły błyszczące złote elementy (metoda hot stamping). A prawdziwą „wisienką na torcie” jest zmysłowy zapach opakowania…

7. Royal Hunt „2016”, NorthPoint Production, projekt graficzny: Alexandra Andersen

ksiazka w twardej oprawie_north point production

Duńskie gwiazdy rocka- zespół ROYAL HUNT skończył 25 lat. Z tej okazji w połowie 2017 wydano ekskluzywne DVD pokazujące ich jubileuszową trasę koncertową. Płyty dołączone są do eleganckiej książki w twardej oprawie pokrytej folią aksamitną, a do tego załączony jest pamiątkowy plakat.

8. The Missing Part „The Missing Part”, grafika: Joanna Andriievskyi

opakowania muzyczne krakow_ciekawe okładki plyt

Po 6 latach wspólnego grania duet The Missing Part wydał płytę. Płytę długo wyczekiwaną i piękną zarówno w warstwie muzycznej jak i wizualnej. Okładkę ozdabia świetna grafika autorstwa Joanny Wojtkiewicz z portretami Natalii i Roberta. Całość wydrukowaliśmy na niepowlekanym, surowym kartonie, a płyta umieszczona jest w dodatkowej czarnej kopercie, przypominającej kopertę na płytę winylową.

9. Atrakcyjny Kazimierz „25-latka”, wyd. Polska Wytwórnia Muzyczna RKDF 

cd cover_ kobranocka

Okolicznościowa płyta „25- Latka”, zawiera największe przeboje Atrakcyjnego Kazimierza. Obok niego w nagraniach usłyszeć można Grzegorza Ciechowskiego, Kayah, Jose Torresa , Kobrę, Jacka Rodziewicza, Wojciecha Waglewskiego i Wojciecha Karolaka. I jak przystało na srebrny jubileusz cały komplet jest skąpany w srebrze: srebrna płyta, okładka i książeczka. Zdecydowanie to był nasz drukarski srebrny rekord.

10. WWF „W harmonii z naturą. Dźwiękowe pejzaże przyrodnicze Polski”, projekt graficzny: Mediapixel

cd cover_ druk na papierze eko_krakow

To płyta, której tematyka i opakowanie pozostają w szczególnej symbiozie. WWF stworzyło album, który jest dźwiękowym krajobrazem miejsc, mających w Polsce szczególne znaczenie przyrodnicze i w których fundacja WWF Polska realizuje programy na rzecz ochrony przyrody. W Mediapixel powstał natstrojowy projekt graficzny, który przenieśliśmy na ekologiczny karton. Ekopack posiada boczną kieszeń, w której ukryta jest płyta.